sobota, 7 stycznia 2017

- Żywienie kota -

Warto zaznajomić się z tym co kot powinien jeść a czego nie aby jak najdłużej cieszyć się jego obecnością obok nas.

Nie chcę się wymądrzać jeżeli chodzi o karmienie kota, ponieważ nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, jednak mogę podzielić się z Wami ostrzeżeniami czego unikać i co może mieć niezbyt dobre skutki dla Twojego mruczka.

Kiedyś natrafiłam w pewnej grupie na apel smutnej dziewczyny, której kotka odeszła jak się okazało z jej winy. Kotka wybrzydzała więc ona dogadzała jej poprzez dawanie smakołyków typu „szyneczka”, doprowadziło to do tego, że nie jadła nic innego. Lekarz stwierdził, że winą było złe żywienie kotki.

Częstym błędem jest podawanie kotom tego co my jemy, szynki czy dania przygotowywane dla nas zawierają przyprawy a min sól, która działa destrukcyjnie na nerki kota, a tak naprawdę na cały układ pokarmowy. W naturze przed nosem kota nie leży kotlet w panierce prawda? Tak samo obalony już dawno został wizerunek kotka jedzącego mleczko prosto z wiadra, tak koty nie trawią laktozy tak samo nie trawią skrobi. Podawanie kotu sosu z ziemniakami może doprowadzić do tego że zalega to w jego jelitach i się psuje co wiadomo mu szkodzi !

Jeżeli chodzi to czego nie może jeść kot ja ze swojego doświadczenia na wstępie zacznę od tego, że warto czytać skład tego co podajemy naszemu kotu 4% mięsa to nie jest odpowiednie żywienie, czy Ty codziennie jesz parówki? Nie dajcie się omamić reklamom zadowolonego kotka, który wcina saszetki i mruczy dziękując, cóż jeść je będzie ponieważ jest tak naszpikowane „zapachami” że nie ma szans aby się oparł. Co mnie dziwi najbardziej? Cena tego pokarmu z większą zawartością mięsa kupując w większej ilości wcale nie jest dużo wyższa.


Ok teraz napiszę czego nie powinno podawać się kotu:


 • jedzenie przeznaczone i przygotowane dla nas szczególnie to z przyprawami
 • cebula,czosnek - mogą one zniszczyć żołądek kota
 • kości - niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia przewodu pokarmowego kota
 • mleko krowie i ziemniaki – jak pisałam koty nie trawią laktozy i skrobi
 • podroby min wątróbki - biegunki, zaparcia, wymioty
 • ryba z dużą ilością ości – nie podawaj za często ryby a jeśli już to np ugotowana, ponieważ surowa zawierają tiaminazę, która niszczy tiaminę, co może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i mózgu (drgawki)
 • słodycze min czekolada, która jest dla niego trująca, już ok 450 g może okazać się śmiertelną dawką
 • zdrowemu kotu nie podawaj karmy przeznaczonej dla chorych  z niewydolnością nerek czy wątroby bo mogą zaburzyć funkcjonowanie jego organizmu
 • karma dla psów – zawiera inny skład niż ten właściwy dla kotów
 • zepsute jedzenie
 • napoje gazowane, słodzone, napoje alkoholowe, woda mineralna, kawa, herbata,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby komentować nie musisz się rejestrować zostaw chociaż imię opcja - nazwa -

Copyright © 2016 Obrazem w słowo , Blogger